Jag har haft uppdrag och/eller använt faktureringsföretag. Vad ska jag skicka in?
När du ansöker om ersättning på Mina sidor kommer du att få svara på frågor om ditt uppdrag och vi kommer be dig skicka in de uppgifter som vi behöver.
Vi måste ta reda på om du är självständig eller osjälvständig uppdragstagare.
- Är du osjälvständig uppdragstagare kan du ha rätt till ersättning
- Är du självständig uppdragstagare betraktas du som företagare och då har du inte rätt till ersättning från a-kassan.
Har du tid att ge mer feedback?
Vi försöker ständigt förbättra din upplevelse av vår webbplats. Med din feedback kan vi bättre förstå vad som fungerar och vad vi kan förbättra.
Ge betyg i antal stjärnor 1–5 där 1 är mycket dåligt, 3 är medel, och 5 är utmärkt. Skriv gärna en kommentar om du vill förklara dina svar.
Tack för att du tog dig tid att ge oss feedback! Vi läser och tar till oss all feedback som skickas in även fast vi inte skickar svar. Kontakta oss gärna om du behöver hjälp.